Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)-7: Saplantılı Yavaşlık ve OKB Zaman İçerisinde Nasıl İlerler?

Saplantılı Yavaşlık

Saplantılı yavaşlığın Obsesif Kompulsif Bozukluğa (OKB) dahil olmasıyla, kişi giyinme ya da kişisel temizlik gibi gündelik işleri bile büyük bir titizlik, sıra ve düzenle yerine getirir. Dışarı çıkmak için hazırlanmak bile bu insanlar için ciddi sorun haline gelir ve bu tarz insanlar genellikle randevularına geç kalma eğilimindedirler. Bu hem kişinin kendisine hem de kişinin etkileşim içerisine girdiği insanlara bir süre sonra rahatsızlık vermeye ve sıkıntı yaratmaya başlar.

Ancak Obsesif Kompulsif Bozukluk’tan (OKB) muzdarip kişi için de bu oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. Kişi kaygıları ve aşırı stresle mücadele etmekle boğuştuğu ve ‘’kendi üzerine yıkmış olduğu’’ sorumlulukları karşılamak zorunda hissettiği için oldukça acı verici bile olabilir. Çünkü, eğer bir ritüeli doğru yapmıyorsa, sevdiği birinin başına bir şey gelmesi olasılığından korkmaktadır kişi, ya da kontrolü dışında gelişebilecek bir kazaya neden olmaktan korkmaktadır. Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) kişiyi bir süre sonra saplantılı yavaşlığa itecektir. Bu durumda da kişi ritüelleri muazzam bir titizlik ve sıra halinde yerine getirmek zorunda hissedecektir kendisini.

Kişinin saplantılı yavaşlık evresine geçmiş olması; profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyduğuna işaret etmektedir. Bir terapist yardımıyla kişi hızlanabilir; ancak asıl sorun kazanımları kişinin tek başına idame ettirebilmesidir. Bu da aslında yeterli ve uygun sayıda, sistematik bir biçimde ve kişiye özel olarak hazırlanmış psikoterapi seanslarına katılımın gerekliliği anlamına gelir.

 

OKB Zaman İçerisinde Nasıl İlerler?

Obsesif Kompulsif Bozukluğun (OKB) gidişatı kişiye göre farklılık göstermektedir. Kişilerin deneyimlediği semptomlar da değişim gösterebilir; yani kontrol saplantıları yaşayan biri ilerleyen süreçlerde temizleme dürtüsü geliştirebilir. Bu oldukça sık karşılaşılan bir durumdur ve kişiyi de ciddi sıkıntılar yaşamaya sevk edebilir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) bazı kişilerde hafif ve sadece bir kaç defa kendini gösteren bir bozukluk olarak ortaya çıkabilir. Ancak genellikle hayatının erken safhalarında bu bozukluğu geliştirenler sürekli olarak Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) semptomları ile boğuşurlar ve bu da kişilerin hayatın normal işleyişinden uzak durmaya itebilir. Ancak Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) ile hayatınızın sonuna kadar yaşamak ve bu belirtilerle çaresizce baş etmeye çalışarak ya da onlara teslim olarak hayatınızı sürdürmek zorunda değilsiniz. Gerekli durumlarda uygun medikal tedaviye eklenen psikoterapilerle (özellikle Bilişsel Davranış Terapisi’nin (BDT) OKB konusunda etkili teknikleri bulunmaktadır. ) Obsesif Kompulsif Bozukluk’tan (OKB) kişiler ciddi yarar sağlayabilmektedirler.

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) bazı kişilerde sadece stres seviyesinin ciddi bir artış gösterdiği zamanlarda ortaya çıkar. Bu da oldukça farklı bir durum olarak karşımıza çıkar. Stres ve OKB arasında da ciddi bir bağ olduğunu, bu yüzden, belirtmek gerekmektedir.

Tedavi yöntemlerinin yetersiz olduğu dönemlerde Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) geliştiren insanlar üzerinde yapılan araştırmalar, OKB’nin 10-20 yıllık süreçte göreceli olarak iyileşmeler gösterebildiğini ancak önemli semptomların genellikle aynı kaldığını göstermiştir. Bu yüzden Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) geliştirdiğinizdne şüpheleniyorsanız, bir uzmana danışmanız en doğru davranış olacaktır.

 


Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) yazı dizimizin 8. yazısı olan ”Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) ve Diğer Sorunlar” adlı yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: 

psikolojiplatformu.com/2019/01/13/obsesif-kompulsif-bozukluk-okb-8-obsesif-kompulsif-bozukluk-okb-ve-diger-sorunlar/


okb tedavisi

 

 

 

 

 

 

Kaynak:

Veale, D. & Willson, R. (2005). Overcoming obsessive compulsive disorder: A self‑help guide using cognitive behavioral techniques. UK: Robinsonp

Alakalı başlıklar