İstifleme Bağımlılığı-5: Acil Harekete Geçme Gereksinimi ve Zaman Yönetimi Stratejileri

istifleme bağımlılığı nedir

Acil Harekete Geçme Gereksinimi

Bir sağlık ve ya güvenlik sorunu baş gösterdiyse ve acil olarak bir şeyler yapılması gerektiğini düşünüyorsanız, harekete geçmeden önce yapılacak en doğru şey kişiyle bu durum hakkında konuşmaktır. Bu güveni pekiştirecek ve rolleri belirleyecektir.

Genellikle kişinin artık yaşadığı alanda hareket edebileceği ya da hayatını sürdürebilmek için yeterli alanı kalmayışı, biriktirdiği nesnelerin hastalık yayma ihtimalinin olması, birikmiş nesnelerin olası bir yangına sebebiyet vermesi ve kişinin yaşadığı alan içinde biriktirdiği nesneler dolayısıyla takılıp düşmesi ve bu nesnelerin kişiye fiziksel olarak ölümle de sonuçlanabilecek zararlar söz konusu olması; acil harekete geçme gereksinimine işaret eder.

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi; eğer durumda acil bir müdahale durumu söz konusuysa, öncelikle istifleme bağımlısı olan kişiye bu durumun uygun bir dille anlatılması ve durumun ciddiyetini kavramasının sağlanması gerekmektedir. Daha sonra kişiyi ortalığı toplama konusunda motive etmek de yardım için gereklidir. Kişi ortalığı toparlamaya başladığında sadece orada olmak ve destek sağlamak gerçekten yarar sağlayacaktır.

Kişiyi öncelikle tek bir alanı temizlemeye yönlendirin. Çünkü yığınlar arasında ilerlemeye çalışan kişinin kafasının karışması muhtemeldir. Ayrıca nesneler ile duygusal bir bağa sahip olmak da bu karışıklığın zihinde daha da büyümesine neden olur.

Kişi yıllarca biriktirmiş olduğu yığınları temizlerken ister istemez ciddi bir zorluk çekecektir. Çünkü çoğu nesnenin kişi için duygusal bir anlamı mevcuttur; bu da neden istifleme bağımlılığının Obsesif Kompulsif Bozukluk’tan (OKB) ayrı bir durum olarak değerlendirildiğinin en basit açıklamasıdır.

Kişi temizleme sorumluluğunu kendi almalıdır, bu konuda anlayışlı olmaya çalışın ve kişinin temizleme işini kendi hızında yapmasına izin verin. Süre beklediğinizden uzun olacaktır muhtemelen, ancak kişiyi hızlandırmaya çalışmak sadece ters tepki göstermesine yol açabilir.

 

Zaman Kullanımı ve Zaman Yönetimi İçin Stratejiler

 

Zaman

Çoğunlukla başkalarını ön planda tutar, onların isteklerini göz önünde bulundururuz. Ama böyle zamanlarda kendi istek ve ihtiyaçlarımız göz ardı ediliyor olabilir. Bu yüzden kendimize zaman ayırmayı unutmamalı ve ihtiyaçlarımızı karşılamalıyız. İstifleme bağımlılığından muzdaripseniz, büyük ölçüde zamanınızı da etkili kullanamıyorsunuz demektir. Kendi ihtiyaçlarınıza ne denli cevap verdiğinizi düşünmek size bir fikir sunabilir.

Kendinize zaman ayırmaya başladığınız andan itibaren gününüzü kotarmada daha etkili olduğunuzu da göreceksiniz. Ayrıca, istiflenen nesnelerin vermiş olduğu rahatsızlık sizi de bunaltmış olabilir, ancak nereden başlayacağınızı bilemiyor ya da tam olarak doğru zamanı bekliyor olabilirsiniz. Zaman yaratmada aşağıdaki stratejileri kullanmak, size yarar sağlayabilir.

 

Zaman yaratmaya yardımcı olacak stratejiler

  • Bir hafta boyunca düzenli olarak yaptıklarınızın kaydını tutun
  • Tüm rutin faaliyetleriniz için bir faaliyet programı hazırlayın. Çalışma, alışveriş, iş vb.
  • İstifleme bağımlılığınız ile ilgili çalışmak için kendinize özellikle zamanlar ayırın
  • Faaliyet programınıza sıkı sıkıya uymaya çalışın, böylelikle çalışmalarınızı sürdürdüğünüzden emin olabilirsiniz
  • Programa bağlı kaldığınız günlerin de ayrıca kaydını tutun; böylece çalışmalarınızı pekiştirdiğinizden emin olursunuz
  • Tutarlı bir yaklaşım sergileyin ve istifleme bağımlılığının üstesinden gelmek için kullanabileceğiniz planlarınızı yazın

 

Bir arkadaşınıza önemli bir iş yapacağınızdan bahsetmek ve ayrıntılara takılmadan işi bitirdiğinizde ona anlatacağınızı söylemek de, bir hesap verme durumu yaratacaktır. Böylece, bu durum sizi zamanınızı yönetme konusunda motive edebilir ve plan yapma konusunda yardımcı olabilir.Bu da oldukça etkili bir strateji olarak kullanılabilir.

 

istifleme bağımlılığı

 

 

 

 

 

 

Kaynak:

Singh, S., Hooper, M. & Jones, C. (2015). Overcoming hoarding: A self-help guide using coginitive behavioural techniques. UK, London: Robinson.

Alakalı başlıklar

Leave a Comment