İstifleme Bağımlılığı-6: İstifleme Bağımlılığı İçin Stratejiler

İstifleme Bağımlılığı İçin Stratejiler

Genel olarak yazılarımızı yazarken belirli bir düzen ve belirli bir sistem içerisinde yazıyoruz. Önceliğimiz problemler hakkında adım adım ve olabildiğince bilgi verip kişilerin farkındalık kazanmalarına yardımcı olabilmek. Daha sonrasında da özellikle Bilişsel Davranış Terapisi (BDT) tekniklerinden kişilere etkili olabilecek olanları tanıtmayı amaçlıyor ve böylece en azından kişiler sorunlarının üstesinden gelmeye çalışırken onlara belki de kilometrelerce uzaktan destek olmaya çalışıyoruz.

İstifleme bağımlılığı için özellikle geliştirilmiş Bilişsel Davranış Terapisi (BDT) teknikleri mevcuttur; ve bu teknikler ve stratejiler çeşitli testler, vb. ile değerlendirildikten sonra da etkinlikleri kanıtlanmıştır. Bu çok çeşitli stratejilerden, özellikle kendinize yardım ederken yararlanabileceklerinizi sizlerin kullanımına sunmaya çalışmak en büyük amacımız.

 

Sizler İçin Seçtiğimiz Stratejiler/Teknikler:

 

 1. Yaşadığınız ortamın fotoğraflarını çekin

Karmaşık alanlarınız üzerinde çalışmaya başlamadan önce fotoğraflarını çekmek iyi bir stratejidir. İşe girişmeden önce ortamın nasıl bir halde olduğunun net bir fikrine sahip olursunuz ve düzenli fotoğraflar çekerek de ilerlemenizin somut kanıtlarını oluşturursunuz. Bu motivasyonunuzu belirli bir düzeyde tutmanıza da yardımcı olacaktır.

Çünkü istifleme bağımlılığında görülen en büyük problemlerden biri kişinin temizliğe başlasa bile yığınlar arasında kayboluyormuş ve hiç ilerleme kaydedemiyormuş hissine kapılmasıdır. Ancak üzerinde çalıştığınız alanın fotoğraflarını çekmek, size somut kanıtlar verecektir. Böylelikle de ne kadar ilerleme kaydetmiş olduğunuza dair elinizde kanıtınız olacaktır.

  • Fotoğrafları geniş açılardan çekin
  • Her hafta, üzerinde çalıştığınız alana odaklanan fotoğraflar çekin
  • Çekeceğiniz fotoğrafları aynı açıdan çekmeye özen gösterin

 

 

2. Tek bir alana yönelin

En çok kafa karıştırıcı ve zaman kaybı yaratan sorunlardan biri de, bir alanı temizlerken diğer alanı temizlemeye doğru kaymaktır. Bu sizin çok değerli olan zamanınızdan çalar ve en ihtiyacınız olan dönemde motivasyonunuzda azalmaya yol açar. Bu konuda daha başarılı bir sonuç almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Eğer dağınıklıkla baş etmeye başladıysanız önce kendinize bir alan belirleyin, ve tam anlamıyla temizliği tamamlayana kadar başka bir alana geçmeyin .
  • Başka bir alana geçmeden önce sadece bir bölgede çalışın, başka bir yere geçme dürtüsünün ortaya çıkması normaldir, buna direnin.
  • Ne kadar çalıştığınızın kaydını tutmak, örneğin atmış olduğunuz eşyaların kaydını tutun.
  • Kayıtlarınızı günlük olarak tutun, böylece çalıştığınızı unutmanızı ve şüpheye düşmenizi önlersiniz.
  • Yazmak yerine atmış olduğunuz torbaların veya diğer malzemelerin fotoğrafını çekmek daha etkilidir. Bu torbaların sayısını sadece bir takvime bile yazabilirsiniz.

 

3. Duygularınıza ayak uydurun

Rahatsız edici duygulara ne kadar karşı koymaya çalışırsak o kadar güçlendiklerini artık biliyoruz. Bu tarz duygulardan kurtulmaya çalışarak onları daha da önemli hale getirmekten başka bir şey yapmazsınız. Bu yüzden bazen duygularınızı oldukları gibi kabul edip, ‘’akışına bırakmak’’ size ciddi bir zarar vermeyecektir; hatta yardımı bile olabilir.

Duyguları akışına bırakıp geçip gitmelerine izin vererek, duygularla başa çıkma gücünüzün de farkına varırsınız. Bu ciddi bir ilerlemenin en büyü adımlarından ve kanıtlarından biridir. Genellikle istifleme bağımlılığı olan kişiler problemlerle başa çıkma ve öz-yeterlilik gibi konularda kendilerini yetersiz veya başarısız hissedebilir. Ancak duygularınızın öylesine geçip gitmesine izin verirseniz, zamanla yaratmış oldukları etkinin daha ve daha az bir hal aldığını fark edebilirsiniz. Bu da kendinize olan inancınızı da güçlendirebilir.

‘’Şu anda’’ yaşamak ve yaptığınız şeye odaklanmak rahatsızlık edici duygularla başa çıkmada yardımcı olacaktır. Düşüncelerinizi sorgulamak ve onlar hakkında düşünmek sadece duygularınızın içine çekilmenize neden olur, etrafınızda olup bitenin bir parçası olmaya çaba gösterin. Yaşadığınız anda kalmak için duygularınızın geçip gitmesine izin edin; ve eğer yardımı olacaksa yaşadığınız anda kalmak için dikkatinizi yaptığınız işe odaklama çalışın.

Bir duygunun uzunluğu o duyguyla ne kadar ilgilendiğinizle bağlantılıdır. Duygunuzla diyaloğa girmeniz onun daha rahatsız edici ve belirgin bir hale gelmesine neden olur. Bu aslında ciddi kısır döngüler yaratma kabiliyetine sahip bir durumdur. Kısır döngüler içinde kaybolmamak için de, yukarıda bahsettiğimiz gibi, duygularınızı akışına bırakın ve müdahale etmeyin.

Risk almak oldukça sağlıklıdır, ve gerekli değişimlerin gerçekleştirilmesine olanak sağlar. Eğer istifleme bağımlılığından muzdaripseniz ve şu an yazının bu kısmına kadar geldiyseniz; zaten risk almaya başlamışsınız demektir! Siz değişimi istiyor ve bunun için çabalıyorsunuz. Bunun için kendinizi kutlamayı veya takdir etmeyi hiç düşündünüz mü?

Belleğinize güvenmeyin ve uygulamaya koyduğunuz egzersizleri yada teknikleri bitirdiğinizde hemen not edin. Böylece geri dönüp baktığınızda önemli noktaları hemen fark edebilirsiniz. Ayrıca ne kadar ilerleme kaydetmiş olduğunuz konusunda da daha sağlıklı kanıtlarınız olacaktır ve bu da motivasyonunuzu sürdürmenize olanak sağlayacaktır.

 

istifleme bağımlılığı tedavisi

 

 

 

 

 

 

Kaynak:

Singh, S., Hooper, M. & Jones, C. (2015). Overcoming hoarding: A self-help guide using coginitive behavioural techniques. UK, London: Robinson.

Alakalı başlıklar

Leave a Comment