Stres-5: Stres ve Kanser

kanser ve stres

Stres ve Kanser

Stres binlerce yıldır bedenlerimizi ve zihnimizi etkileyen bir durumdur. Günümüzde, stres söz konusu olduğunda insanların en çok endişe duyduğu şeylerden biri de stresli bir yaşam sürmenin kansere neden olup olmayacağıdır.

Baz almış olduğumuz kaynaklar sadece iyi metodolojisi olan çalışmaları temel almakta ve bu çalışmalar da çok farklı bir sonuca işaret etmektedir: yapılan araştırmalar incelendiğinde kanser ve yaşam olayları arasında hiçbir bağlantı bulunamamıştır. Bu bağlamda öyle gözüküyor ki, stresli bir yaşam sürmekle meme kanserine yada başka kanser türlerine yakalanmak arasında bir bağlantının şimdiye kadar bulunamadığı söylenebilir. Yine, en yeni çalışmalar gösteriyor ki, stresli yaşam olaylarının meydana gelmesi, kişinin muzdarip olduğu hastalığın seyrini etkilemiyor.

 

Hastalığı algılama şekli ve stresle başa çıkmanın önemi

Sürpriz olan en önemli faktörlerden biri, kadınların teşhis karşısında gösterdikleri tepkiydi: umutsuz ve çaresizlikle (yapılacak hiçbir şey yok, öleceğim) veya stoik kabullenmeyle (etrafımdakilerden olabildiğince faydalanmaktan başka yapacak bir şey yok) tepki verenlerin; mücadeleci bir ruh ile (onu yeneceğim) ve ya reddederek (bende kanser yok) tepki verenlerden daha az hayatta kalma oranına sahip oldukları yapılan araştırmalar sonucunda bulunmuştur.

Belki de, stresin kendisinden ziyade yol açtığı davranışlar kanseri etkiliyor. Kronik stresten mağdur olan katılımcıların, diğerlerine nazaran daha kolay bir biçimde soğuk algınlığına yakalandığı da rapor edilmiştir. Ve stres ne kadar uzun süre devam ederse, soğuk algınlığı olma ihtimali o kadar yükselmektedir.

Ayrıca, yapılan araştırmalar göstermektedir ki; ağrı ve eklemlerin durumu da dahil olmak üzere, pek çok semptomun yani belirtinin, stresle başa çıkma ve stres düzeylerini düşürmede destek sunan terapi programlarına katılanlarda iyiye gitmektedir. Henüz kanser gibi bir hastalıkla stres arasında bağlantı bulunamamış olması; stres ve kanser arasında kesinlikle bir bağlantı yoktur anlamına gelmiyor. Ancak, stresle hastalık arasında bir bağlantı olsa bile; bu hiç de açık ve kolayca kanıtlanabilir değildir.

Tüm bu bilgiler ışığında, stresin kansere yol açtığı yönünde tam anlamıyla bir kanıt bulunamadığı söylenebilir. Ancak, net olan bir şey varsa, o da stresin kanser ya da herhangi bir hastalığın seyrini yani gidişatını etkilediğidir. Bu yüzden, özellikle kanser hastalarının motivasyonlarını yüksek tutmaları ve hayat enerjilerini kaybetmemeleri sıklıkla tavsiye edilmektedir.

 


Stres yazı dizimizin 6 . yazısı olan ”Stres, Kişilik Tipleri ve Etkileşimcilik” adlı yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: 

psikolojiplatformu.com/2019/01/05/stres-6-stres-kisilik-tipleri-ve-etkilesimcilik/


stres kansere yol açıyor mu

Alakalı başlıklar

Leave a Comment