Mükemmeliyetçilik-5: Mükemmeliyetçiliğin Üstesinden Gelmek

mükemmeliyetçiliğin tedavisi

Mükemmeliyetçiliğin Üstesinden Gelmek

Ne kadar tuhaf bir önerme olsa da, bir sorunu çözmek için her zaman nedenini anlamanıza gerek yoktur. Tekrar tekrar düşününce gerçekten kulağa tuhaf gelen bir yönü var gerçekten. Ancak, günümüzde en başarılı olarak kabul gören psikolojik tedaviler sorunun derinliklerine inen, onu oluşturan nedenleri anlamaya çalışan tedaviler değil, bugün onları nelerin sürdürdüğüne odaklanan tedavilerdir.

Tedavinin ileri aşamalarında geriye dönerek mükemmeliyetçiliği geliştiren etkenleri kontrol etmek elbette yarar sağlar, ancak tedavi planı tamamen bu sorunlar üzerine oluşturulmaz. Mükemmeliyetçiliğin üstesinden gelmedeki ilk ve en önemli adım: problemi sürdüren etkenlerin neler olduğu hakkında anlayış geliştirebilmektir.

 

Mükemmeliyetçilik İçin Bilişsel Davranış Terapisi (BDT)

Mükemmeliyetçilik üzerine oluşturulan Bilişsel Davranış Terapisi (BDT) modeli sorunu devam ettiren, duygu, düşünce ve davranışları ele alarak ilerler.

Mükemmeliyetçiliğin üstesinden gelmek istediğinizde bile değişimin yeterince zor olabileceğini biliyoruz, eğer kişi bu durumun üstesinden gelmek için hazır değilse yada isteksizse, değişim neredeyse imkansız olacaktır. Bu yüzden öncelikle kişinin tedaviye yanıt verecek seviyede olduğundan emin olmak gerekmektedir.

Ayrıca mükemmeliyetçi hastaların tedavi sürecinde karşılaştıkları en gerginlik yaratan durumların başında, terapistlerin onlardan standartlarını düşürmelerini isteyeceği veya onlardan vazgeçmelerini isteyeceği inancı gelmektedir.

Bilişsel Davranış Terapisi (BDT) modelinde amaçlanan standartların düşürülmesi değil, özdeğerin başarıya göre şekillenmesini sonlandırmaktır. Aslında başarı ve başarısızlık oldukça hayali kavramlardır; ancak bu kavramların bizim özgüvenimizi etkilemesi, söz konusu mükemmeliyetçilik olduğunda tamamen gerçektir.

Unutulmaması gereken başka bir şey de standartlara ulaşamamak kendi başına olumsuz bir durum değildir. Olumsuzluğu yaratan bizim durumlara yönelik yapmış olduğumuz yorumlamalarımız ve onları algılama şeklimizdir. Bu konuda daha fazla bilgi için: Bilişsel Davranış Terapisi (BDT)

 

Standartlara daha esnek yaklaşmak

Standartlarınızın çok yüksek olması da ciddi bir problemdir. Öyle ki bazı insanlar kendilerine ulaşılması neredeyse imkansız standartlar koymaktadırlar. Ancak, gerekli ve küçük de olsa bazı değişiklikler yaparak esnekliğinize katkı sağlayabilirsiniz. Böyle bir senaryoda öncelikle kendinize esneklik sağlayarak bir rahatlama hissiyatı da elde etmeniz mümkündür; bu da üzerinizdeki stresin azalması anlamına gelmektedir. Bu esneklik, rahatlama ve stresin azalması durumuyla beraber de daha çok şey başarmanız mümkün hale gelecektir. Dahası, farklı şeyleri denemek de size esneklik ve özgürlük sağlayacaktır, ve bu da sorununuzun farklı yönleri arasında bulunan bağlantıları fark etmenize ve  değişimin hızlanmasına katkı sağlayacaktır.

Mükemmeliyetçi kişiler genellikle kendilerini standartlarına ulaşmak için o kadar zorlarlar ki, aşırı çalışmayla beraber ortaya çıkan yorgunluk performanslarının düşmesine neden olur. Bazen sizi yoranın aslında mükemmeliyetçilik olduğunu anlamakta zorlanabilirsiniz. Bu yüzden, mükemmeliyetçiliğinizi neyin sürdürdüğüne dair bir şema çizmek oldukça yararlı bir yaklaşımdır ve etkili sonuçlar sunmaktadır.

 

mükemmeliyetçiliğin üstesinden gelmek

 

 

 

 

 

Alakalı başlıklar

Leave a Comment